Cimatron İpuçları SolidWorks,SolidWorks Türkiye Distribütörü,SolidWorks Satış,SolidCam Türkiye Distribütörü SolidWorks,SolidWorks Türkiye Distribütörü,SolidWorks Satış,SolidCam Türkiye Distribütörü

Cimatron İpuçları

1. İpucu:

Bir elektrod tasarlarken zaman kazanmak için şablon kullanabilirsiniz. Her elektrod ta ortak tanımlanan ayarların kaydedilmesi ile elektrod şablonları oluşturabilirsiniz; UCS oluşturma, tutucu tanımlama, yüzey uzatma… gibi CimatronE 11’de, bu uygulama için yalnızca referans elektrod seçmek yeterli. Bu işlem daha fazla zaman kazanmanıza yardımcı olacak çünkü artık önceden şablonlar yaratıp kaydetmeniz gerekmiyor. Yalnızca ekranda daha önce yapılmış elektrodu seçmeniz yeterli.

2. İpucu:

Cleanup Prosedüründe yanal adımı 0.01 verseniz bile neden yanal adımı ölçtüğünüzde bu değerden küçük bir değer görüyorsunuz?

Cleanup Prosedüründe yanal adım, kullandığınız en geniş bölgedeki kesme pasolarının sayısını belirlemek için kullanılır. Takım daha dar bölgelere geldikçe iki takım yolu arasındaki mesafe azalır. Eğer yanal adım aynı kalırsa, dar ve geniş bölgelerde farklı sayıda kesme pasoları görülür ki, bu da takımın her seferinde havaya kalkması anlamına gelir. Cleanup’da asıl amaç ise takımın kalkmadan her zaman malzeme ile temas etmesidir. Buna rağmen, eğer geniş ve dar bölgelerde farklı sayıda takım yolları oluşsun istenirse, CimatronE 11’de gelen Dilute Passesopsiyonunu açmanız yeterlidir ki bu dar alanlardaki paso miktarını azaltmanıza yarayacaktır.

3. İpucu:

CimatronE 11 EDM (Elektro Erozyon) projelerinden datayı birkaç farklı şekilde alabilirsiniz. Genelikle elektrod ölçüleri teknik resimde görüntülenir veya direk EDM’ e gönderilir. Bir diğer yöntem ise Elektrod Raporudur. Elektrod ağacının üzerinde mouse’ un sağ tuşuna basarak Elektrod Raporu oluşturabilirsiniz. Bu rapordan oluşturduğunuz tüm elektrodların ölçülerini tek seferde alabilir, Excel dosyası olarak kaydedebilir ve kolayca print alabilirsiniz.

İlk alanda elektrod numarasını ve genel açıklama bölümünü, ikinci alanda çeliğin ölçülerini, üçüncü alanda elektrod ölçülerini ve son alanda da her elektrodun yakma alanını ve pozisyonunu görebilirsiniz. Birçok bilgiyi hatta istenilenden fazla bilgiyi yalnızca tek bir sayfada görüntülemenizi sağlar. Yalnızca gerekli size gereken bilgilerin kolonlarını işaretleyerek kayderseniz yalnızca o bilgileri Excel dosayasına kaydedecek, böylelikle daha kısa bir raporda elde edebileceksiniz.

4. İpucu:

Birden fazla CimatronE 11 penceresi açmak için Başlat menüsünden Tüm Programlara girip, Cimatron menüsünden CimatronE 11 Kontrol Panelini açıp, açılan pencereden Settings menüsünün altından Multi Session Mode’ u işaretlemeniz yeterlidir.

5. İpucu

NC dosyasını açmadan daha önce oluşturduğunuz takım yolları dosyalarını otomatik olarak hesaplatabilirsiniz. Ana Cimatron ekranında herhangi bir model açık değilken Tools (Araçlar) menüsünün altından NC External’ a (NC Hariciler) girip dosyanızı seçip ayarlarınızı yapıp hesapla tuşuna basın.

Böylelikle siz başka bir dosyada çalışırken o da hesaplamalarına devam edecektir. Üstelik bu hesaplama süresi diğer işlemden %25 daha hızlıdır.

cinematron-2

6. İpucu

 

CimatronE 11 PMI ile herhangi bir ölçülendirme komutunun içine girmeden 3 boyutlu data üzerinden ölçülendirme yapabilir, yüzey pürüzlülüğünü yazar, notlar alabilir, farklı renklere boyayabilir, çıktı alabilirsiniz. PMI komutu, Cimatron’ un tüm lisansların da aktiftir. Her modülün içerisinde yeri aynıdır ve tüm özellikleri mevcuttur. Ayrıca mouse’ unuzun  sağ iki tuşuna aynı anda basarsanız Symbols (PMI)’dan tüm ölçülendirmeleri tek tuşla açıp tek tuşla kapatabilirsiniz.

7. İpucu

CimatronE 11 Prograsif modülü ile her türlü form açınımını hesaplayabilirsiniz. Tek seferde açınım alabileceğiniz gibi adım adım açınım alma kabiliyeti de bulunmaktadır. Kullanabileceğiniz komutlar; Blank, Local Blank, UnBend, L-Unbend, Bend, Unfold, Blank on Binder ve AutoBlank on Binder.

8. İpucu

Finish Mill by Limit Angle, tek bir prosedür içinde, dikey ve yatay yüzeyler için farklı stratejilerle işleme olanağı verir. Bu farklı karakterdeki yüzeylerin hangi sırayla işleneceği General Machining Order parametresiyle belirlenir. Dikey ve yatay yüzey gruplarından birinin önce işlenmesinin yanında, optimum bir sıralama yapma seçeneği de mevcuttur.

Bu seçenekle yukarıdan aşağıya bir sıralamayla işleme yapılabilir. Sistem dikey ve yatay yüzeylerin sıralamasını, üst seviyedeki yüzeyler işlenmeden alt seviyedeki bir yüzeyi işlemeyecek şekilde otomatik olarak yapar. Dikey ve yatay yüzeylerin ayrı işlenemediği durumlarda ise yatay yüzeyi ancak çevresindeki dikey yüzeyler işlendikten sonra işler.

cinematron-3

9. İpucu

Helisel İşleme – Finish Mill işleme stratejilerinde Machining Method parametresi Helical seçildiğinde tek birer giriş ve çıkış noktası olan, kesintisiz bir takım yolu oluşur. Bu sayede, Z adımlı işleme yöntemlerine göre daha yüksek yüzey kalitesi elde edilir. Takımı sürekli parça üzerinde tutarak giriş çıkışları ortadan kaldırır, dolayısıyla işlem süresini kısaltır. Bu işleme stratejisi özellikle dik duvarlı parçaların ve elektrodların işlenmesinde kullanışlıdır.

cinematron4

10. İpucu

Layers (z adımlı) veya helical (helisel) işleme yöntemlerinde kullanabileceğiniz Hit Horizontal Planes seçeneği ile, sabit z adımlarıyla tam olarak işlenemeyen, geride talaş kalan durumlarda, yatay yüzeylere fazladan bir paso eklenerek, bu bölümlerin de işlenmesi, geride talaş kalmaması sağlanır. Bu özellik sayesinde parça tek bir prosedür içinde, tamamen işlenerek programlama işlemi kolaylaştırılır, işleme zamanı kısalır.

11. İpucu

Parametric Import Geometri, montaj ortamında, bir parçadan diğerine geometri transfer etmek için kullanılan bir Cimatron komutudur. Genellikle, alınan geometri montajdaki konumu korunarak transfer edilir. İkinci seçenek Import Geometry by Reference ise seçilen geometriyi, aktif parça içine, ait olduğu parçadaki UCS konumuna göre alır.

Bu komut, özellikle Sac Kalıbı Tasarımında, geometrilerin bir form verme işleminden diğerine hassas olarak taşınmasında kullanılabilir. Kaynak ve hedef parça UCS’lerinin yanındaki oklarla, geometrinin konumlandırılması üzerinde daha fazla değişiklik yapılabilir.

cinematron5

12. İpucu

cinematron6

Cimatron’da Cam modülünde parça üzerindeki bütün düz yüzeyleri bir set’ e atabilirsiniz. Böylece yüzeyler parçadan ayrı bir grup oluşturmuş olursunuz.  Analyze komutunun altında Set Horizantal Faces seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

13. İpucu

 

CimatronE 11’de Teknik resim Modülünde resim çağırıp üzerinden çizgiler çıkartıp çizim yapabilirsiniz. Böylece resmini çekmiş olduğunuz logolar veya diğer resimler üzerinden çizgiler çıkartıp modellemede ya da Cam’ de işleyebilirsiniz. Komut sembol menüsünün altında Insert Picture Komutudur.

 

Komut seçildikten sonra hedef dosya açılan pencereden seçilir ve ekran üzerine yerleştirildikten sonra sağ tuş close ile komut sonlandırılır. Curves menüsündeki çizim komutları yardımıyla çizim gerçekleştirilir. Çizimi kaydetmek için Sketcher Tools menüsünden Export komutu ile kaydedebilirsiniz. Çizimi kullanmak istediğinizde yine aynı menüden import ile çağırabilirsiniz.

14. İpucu

Cimatron hibrit çalışma özelliğinden dolayı datanız yüzey olsa dahi tüm katı komutları ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Örneğin dışarıdan gelen iges datayı diktiğinizde katı olmasa bile Solid Extrude komutu ile ekleme yapabilir ya da delik delebilirsiniz.

15. İpucu

cinematron7
Cimatron’da resim dosyası (jpg) alıp, onun üzerinden çizim yapabilirsiniz. Drafting dosyası içerisinden Sembol/Symbols menüsün altından Resim Ekle/Insert Picture komutu seçilir. Resim dosyası Cimatron dosyasına geldikten sonra üst köşedeki Move (Taşıma) ya da Resize (Yeniden Boyutlandır) ile düzenlenir.Sketcher komutları yardımıyla resim üzerinden çizim yapabilirsiniz.  Bu yaptığınız çizimi yine Sketcher menüsünden Export seçeneğini seçerek, SKF (Sketch file) olarak kaydedin. Daha sonra bir part dosyası açarak, XY düzleminde bir Sketch açıp, import seçeneği ile çizdiğiniz SKF file’ ı buraya çağırın.

16. İpucu

 

Cimatron’ da üst üste kalmış yüzey ve çizgileri Tools menüsünün altında Delete Duplicate komutu ile bulup, silebilirsiniz. Böylece, import datalardan gelen fazla yüzeyleri ve çizgileri silebilirsiniz.

cinematron8

17. İpucu

 

Cimatron’ da parça ya da çizgi özellikleri hakkında bilgi verir. Parçanın üzerindeki açık kenarları, teğet geçmeyen bölgeleri, problemli yüzeyleri ve tolerans dışı bölgeleri gösteren parça analizleri yapmamızı sağlar

 

cinematron9

18. İpucu

CimatronE 11’de tanımlamış olduğunuz bütün kullanıcı ayarlarını kaydedip diğer kurulumlara bu ayarları yükleyebilirsiniz. Böylece kısayol atadığınız komutlar programı kaldırıp tekrar yüklediğinizde eski ayarlarıyla kullanabilirsiniz. Bunun için ilk önce ayarları kaydetmeniz gerekiyor. Tüm Programlara girip, Cimatron menüsünden Cimatron Kontrol Panelini açıp, açılan pencereden Utilities menüsünü işaretleyiniz. Zip CimatronE Configuration Files komutu ile kaydedebilirsiniz. Yeni kurulmuş programa bu ayarları yüklemek için Unzip and Install  CimatronE

Cimatron’ da Tools menüsünden Preferences komutu ile genel program ayarlarınızı yapabilirsiniz. Örnek olarak Dataları Export&Import işlemlerinde Dxf ve Dwg dosyaları model ve Drafting dosyası olarak ayrı ayrı kayıt edebilirsiniz. Dataları Import (Cimatron dosyası haline çevirme) Import Nc parametresi ile direk Cam dosyası içine alabilirsiniz.